Style Renderworks

Styl Renderworks łączy w sobie ustawienia wybranego trybu renderowania, oświetlenia, efektów kamery i tła Renderworks, tworząc jeden zasób, który można stosować do warstw projektowych lub do poszczególnych okien widoku. Dzięki połączeniu w całość zróżnicowanych ustawień, style Renderworks zapewniają elastyczność i umożliwiają szybką zmianę stylów i trybów renderowania podczas pracy nad modelem. Możesz rozpocząć projektowanie w szybkim trybie cieniowania, a następnie przejść do stylu Renderworks, aby sprawdzić, czy oświetlenie, tekstury i inne elementy będą wyświetlane zgodnie z założeniami w końcowym renderowaniu. Możesz testować różne style Renderworks, aby przekonać się, jak wpływają one na wynik renderowania. 

Style Renderworks należą do zasobów i w związku z tym można je zapisywać i wyświetlać w Menedżerze zasobów. Poza tym stosuje się je do warstw projektowych za pomocą Paska widoku oraz do okien widoku przy użyciu palety Info. Style Renderworks można też udostępniać, podobnie jak wszystkie zasoby. Program zawiera przykładowe style, dzięki którym można szybko wykonać renderowanie, bez konieczności uprzedniego definiowania parametrów, a nawet bez dogłębnej wiedzy na temat renderowania. Oprócz tego istnieje możliwość tworzenia własnych niestandardowych stylów. Więcej informacji na temat tworzenia zasobów znajduje się w zagadnieniu: Tworzenie nowych zasobów.

Rendering105397.png 

Style Renderworks można tworzyć w oparciu o artystyczny typ renderowania, który oferuje różne opcje szkicowania i użycia kolorów. Aby osiągnąć efekty fotorealistyczne, warto skorzystać z trybu realistycznego lub RedShift.

Tworząc styl Renderworks łatwiej jest zapisać kopię istniejącego stylu, który mniej więcej odpowiada naszym oczekiwaniom i następnie go edytować, niż kreować całkowicie oryginalny styl.

Definicja stylu Renderworks może zawierać tła Renderworks wraz ze wszystkimi ich ustawieniami. Style oparte na trybie realistycznym pozwalają również zdefiniować dodatkowe tła do zastosowania w oświetleniu kontrowym oraz odbić z otoczenia. Takie odbicia z otoczenia mogą mieć ogromny wpływ na sceny, w których użyto powierzchni lustrzanych, takich jak okna i tworzywa sztuczne, gdyż sprawiają, że scena nie robi wrażenia „płaskiej”. 

Uzyskanie prawdziwie fotorealistycznego efektu renderowania może pochłonąć sporo czasu, gdy starasz się zachować równowagę między oświetleniem, teksturami i odbiciami. W przypadku realistycznego trybu renderowania zaoszczędzisz czas, tworząc bardziej koncepcyjny styl. Możesz to osiągnąć, stosując subtelne artystyczne krawędzie, aby uwolnić projekt od absolutnego fotorealizmu i powstrzymać widza przed roztrząsaniem pytania: „co tu jest nie tak?”. Ten unik przed pełnym fotorealizmem może również przekonać klienta, że jesteś otwarty na zmiany, w przypadku gdy nie spodobają mu się niektóre rozwiązania, prezentowane w projekcie. 

Aby utworzyć podobny efekt, który nie będzie jednak zapisany jako element stylu renderowania, dla parametru okna widoku Renderowanie krawędzi wybierz opcję „Styl szkicowania.

Gdy widok w trakcie renderowania jest zdefiniowany przy użyciu kamery Renderworks, fotorealistyczne style Renderworks mogą stosować efekty kamery.

Wybór trybu renderowania

Style Renderworks, utworzone w oparciu o tryby realistyczne oraz Redshift, mają odmienne walory, które zaspokajają odmienne potrzeby użytkowników. Obydwa typy tworzą fotorealistyczne obrazy, różnie natomiast interpretują oświetlenie i tekstury. Ponadto dysponują różnymi opcjami renderowania, a każdy z nich obsługuje inne funkcje czy obiekty. Aby uzyskać optymalne wyniki, dopasuj styl renderowania i ustawienia do sceny i efektów wizualnych. 

Realistyczny

Realistyczny tryb renderowania, który jest obsługiwany przez silnik Cineware® Engine firmy Maxon, jest oparty na niestandardowym typie renderowania. Zapewnia on wysoką jakość renderowania. W tym trybie można odwzorować niektóre tekstury oraz efekty, w tym trawę, „przyjmowanie” cienia, tkaniny, niektóre metale, mapowanie przesunięć dla reliefu i paralaksę, które w zasadzie nie są obecnie obsługiwane w trybie Redshift. Poza tym tryb realistyczny używa też niektórych typów oświetlenia i efektów, w tym oświetlenia powierzchniowego i liniowego, efektu refrakcji i oddzielnych teł dla odbić, które nie są na razie stosowane w renderowaniu typu Redshift. Dlatego dla uzyskania wymienionych wyżej efektów zastosuj raczej realistyczny styl renderowania.

Renderowanie, które nie opiera się na technice śledzenia promieni (ang. Ray Tracing) w celu uzyskania określonych efektów świetlnych, jest często przetwarzane szybciej w stylach realistycznych.

Redshift by Maxon

Technologia Redshift by Maxon sprawdza się podczas przetwarzania dużych modeli z rozbudowaną geometrią i skomplikowanymi efektami renderowania, takim jak rozmyte odbicia, oświetlenie pośrednie, błyszczące tekstury, efekty kamery i antyaliasing. Funkcja RedShift by Maxon jest dostępna tylko w stylu Renderworks, a nie jako samodzielny tryb.

Jeżeli sprzęt komputerowy spełnia wymogi, technologia renderowania Redshift wykorzystuje procesor graficzny (GPU) do generowania wysokiej klasy renderów z dużych i skomplikowanych modeli 3D. Cały proces przebiega szybciej niż renderowanie w oparciu o procesor CPU. Sprawdź wymagania systemowe, dotyczące renderowania w Redshift w oparciu o procesory CPU oraz GPU. Znajdziesz je na stronie Vectorworks: vectorworks.net/sysreq. Komputery, które nie obsługują tej technologii, będą domyślnie używały typu realistycznego. W przypadku osób korzystających z Vectorworks Service Select, renderowanie w stylu Redshift można wykonać w ramach usług Vectorworks Cloud Services.

Zarówno realistyczny tryb renderowania (zdjęcie górne), jak i tryb Redshift (zdjęcie dolne) gwarantują wysoką jakość renderowania biurowej recepcji, ale inaczej interpretują oświetlenie, odbicia i tekstury.

Tworzenie stylów Renderworks

Stosowanie stylów Renderworks

Tryby renderowania w Renderworks

Zagadnienie: Renderowanie w Vectorworks